אקטוארים בישראל

ייעוץ אקטוארי – מיהם האקטוארים המומלצים בישראל?

למרות שמדובר בתחום הנוגע לחיי היומיום של כולנו, מרבית האנשים כלל לא יודעים מהי אקטואריה ומתי משתמשים בייעוץ אקטוארי. כאשר נתקלים במונח, זה בדרך כלל קורה כאשר נזקקים לשירותיהם של אקטואר / אקטוארית לצורך קבלת חוות דעת מקצועית. כיצד מוצאים אקטואר מומלץ? האם יש רשימה ממנה ניתן לבחור?  המשיכו לקרוא.

מה עושים אקטוארים?

על מנת להבין את תחום האקטואריה ומה הפוטנציאל הגלום בו היכול להועיל לכל אחד ואחת מאיתנו, צריך לדעת מהי אקטואריה. מדובר בעיסוק המתמחה בטיפול בסוגיות עתידיות, בעיקר בכאלו בהן אנו עשויים להיות במצב של אי ודאות. אמנם התיאור הזה נשמע מעט ערטילאי – אך המשיכו לקרוא וזה יתבהר.

ביצוע תהליכים בתחום האקטואריה אמנם כרוך בשימוש בכלים מתמטיים וסטטיסטיים, אך זה אף הרבה מעבר לכך.

כלים אקטואריים הינם הדרך לקחת בחשבון את המידע לגבי התנאים או התשלומים העתידיים במגוון תחומים ולהקטין למינימום את חוסר הוודאות המתעורר לגביהם, וזאת כדי שניתן יהיה לקבל הערכה מדויקת למדי המאפשרת לספק תחזית לגבי מה שצפוי לקרות עימם בעתיד.

אם נרצה לנסח במילים מהו ההבדל העיקרי המבדיל בין סטטיסטיקה לבין אקטואריה – ניתן לומר שבעוד הסטטיסטיקה נשענת ומתבססת על העבר, על מנת לחזות מה צפוי לקרות בעתיד, האקטואריה מביטה קדימה, תוך שהיא עושה שימוש מחושב בנתוני העבר אך גם בעוד מידע ונתונים שיכולים לדייק את התחזית העתידית, וכך היא יכולה להעניק ניבוי יותר מושכל ומאפשרת לשלב בתוכה מפגש עם המציאות.

למעשה, אקטואריה תצליח לנבא מה יקרה בעתיד, טוב יותר מכל אופציה אחרת, במרבית המקרים.

איך אקטואריה יכולה להועיל לי?

על מנת לתת מענה לשאלה הזו, ניתן לכם דוגמא אשר תוכל להמחיש היטב את הסוגייה.

ניקח מצב בו אתם בעלים של חברה אשר צפויה לצמוח בשנים הקרובות וכדי להגשים את הציפיות הללו זקוקה למשקיעים. כיצד יכולים אותם משקיעים פוטנציאלים לקבל את כל המידע לו הם זקוקים כדי לקבל את ההחלטה אם להשקיע בחברה או לא? ברור שאותם משקיעים ירצו לקבל מכם תחזית לגבי ממדיה הצפויים של אותה צמיחה עתידית.

כמובן שאפשר להשתמש בכלים סטטיסטיים ולבסס עליהם חישובים שיראו כיצד על פי מה שהיה בעבר, כך וכך צפוי להתרחש בעתיד. עבור חלק מאותם משקיעים יתכן והצגה כזו של הנתונים תספיק, אך לא במקרה של משקיע מנוסה שכבר עשה את שיעורי הבית שלו ובדק. עבורו, כל הנתונים הסטטיסטיים כבר ידועים והוא יודע שעדיף לקבל דו״ח הכולל ניתוח אקטוארי.

כל חברה עסקית הרוצה להציג תחזית המתארת תמונה עתידית מדויקת יותר, חייבת להיעזר בשירותיו של אחד מבין מגוון משרדי שירותים אקטוארים בישראל אשר יוכל לבנות עבורה תחזית שתציג נתוני רווחים עתידיים אפשריים כמו גם ניתוח של הסיכונים הקיימים בחברה – נתון שמאד יעניין משקיע פוטנציאלי.

דו״ח מקצועי כזה יגבש תחזיות כלכליות וימחיש את שווי הרווחים העתידיים הצפויים, כלומר – מה שוויה של החברה במבט עתידי. משקיעים יוכלו להתרשם מן העובדה שאתם יודעים על מה אתם מדברים, שאתם אמינים ויסודיים ויודעים להציג ולספק תמונה מדויקת לגבי מה צופן העתיד לחברה בסיטואציות שונות. כך יכול כל משקיע לבצע הערכה ולקבל החלטה האם שווה לו להשקיע בכם.

אקטואר מומלץ

מתי משתמשים בשרותי אקטואריה?

כלים אקטואריים תמיד יהיו האמצעי העדיף לקבלת תחזית אמינה ביותר לגבי סוגיות של ניהול סיכונים. רוצים דוגמא?  חברות ביטוח. כל קיומן של חברות אלו מסתמך על ניהול וחישוב סיכונים, שהרי השרות אותו הן מספקות מבוסס על המילים ״אם יקרה…״, ועליהן להיות רווחיות ולכן הן נעזרות באקטואריה על מנת לחשב את עלויות הפוליסות שהן מוכרות. החישוב כרוך בנתונים לא פשוטים – למשל, תוחלת החיים שמשתנה עם חלוף השנים. נדרש אקטואר מקצועי כדי לתת ניבוי מדוייק לגבי רמת הסיכון מול סיכוי עבור חברת הביטוח ובכך לאפשר לה להרוויח אך גם לשמור על רמת עלויות סבירה ללקוחותיה.

תחום עיסוק נוסף הנעזר רבות בשירותי אקטואריה כולל את עורכי הדין המטפלים בזוגות הנמצאים בתהליך גירושין וצריכים לדעת כיצד לכמת את שווי הנכסים שנצברו בנישואין, וישנם עוד רבים.

תחום שיותר רלוונטי בשנים האחרונות הוא תחום הפנסיה, כשלמעשה כמעט לכל אוכלוסיית השכירים היום קיימת קרן פנסיה. לעתים מתגלה שהמעסיק לא ביצע הפקדות לפנסיה כנדרש ולכן נפגע החיסכון ואף הכיסוי הביטוחי של העובד. כדי לקבל תמונה מדויקת של ההפסד לחיסכון או של אובדן הכיסוי הביטוחי במקרה נכות חלילה, פונים לאקטואר פנסיה שיערוך את התחשיב.

כיצד מוצאים אקטוארים מומלצים?

הדרך למצוא אקטואר מומלץ היא להתעניין, לשאול ולחפש אקטואר מנוסה ומקצועי, בעל מוניטין ועבר מוכח של הצלחות אשר יוכל לתת לכם שרותי אקטואריה ברמה גבוהה ולספק לכם ניבוי מבוסס מציאות עכשווית, תוך חישוב ולקיחה בחשבון של השינויים הצפויים לאורך ציר הזמן – על מנת שתוכלו להיערך בהתאם ולקבל את החלטה הטובה ביותר עבורכם.

בכל מקרה שבו קיים צורך בחישוב סיכונים ביטוחיים, בעריכת איזון משאבים בין בני זוג, או הערכת שווי עתידית של מגוון נושאים – כל דבר הקשור בניהול סיכונים מושכל – כל אלו הינם תחומים בהם כדאי לכם לפנות לאקטואר שיוכל לתת לכם את התחזית הטובה והמדוייקת ביותר.

בחישוב ההפסד לחיסכון כתוצאה מהפקדות לפנסיה שבוצעו לא נכון על ידי המעסיק, חשוב לפנות לאקטואר מוסמך שהינו בעל התמחות מעמיקה בתחום הפנסיה.

למי פונים כדי לקבל ייעוץ אקטוארי מיטבי?

את השרות הטוב, המדויק, המקצועי והאמין ביותר תקבלו אצל אורי לפיד – אקטואר מוסמך ורואה חשבון המתמחה בתחום האקטואריה, הפנסיה ובניהול סיכונים. אורי מכהן היום כאקטואר הראשי של קרנות פנסיה בישראל ובעל הבנה מעמיקה ויסודית של עולם הפנסיה. תוכלו לקרוא עוד על אורי לפיד ועל דרכי יצירת הקשר עימו באמצעות קליק קטן כאן ולכל שאלה ו\או התייעצות בתחום, ניתן ליצור עימנו קשר גם בטלפון 03-6202922.

זכרו כי בכל רגע נתון כולנו מוצאים עצמנו מקבלים החלטות העשויות להשפיע על חיינו בהמשך הדרך באופנים רבים. אתם יכולים להמשיך לקחת סיכונים, או לנהל אותם טוב יותר באמצעות אקטואר.

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
Facebook

צור קשר

דילוג לתוכן