אקטואר מחירים

מיהם אקטוארים מומלצים

אם אתם מחפשים אקטוארים מומלצים חשוב שתדעו שלבחירה באיש המקצוע המתאים יכולה להיות השפעה בלתי מבוטלת על השגת מטרתכם. ככל שמדובר באיש מקצוע מנוסה ובעל השכלה ויכולות גבוהות, כך מתן הייעוץ, התחשיבים או חוות הדעת שיוציא תחת ידיו יהיו יותר מדויקים וחזקים, ויוכלו לעמוד בבחינה של גופים רלוונטיים כמו בית המשפט ומומחים מטעמו, חברת הביטוח, הביטוח הלאומי וכן הלאה.

דוגמא טובה עבור אקטואר מומלץ מהווה אורי לפיד, בעל הסמכה של אגודת האקטוארים בישראל (F.IL.A.A), וחבר באגודת מנהלי הסיכונים הבינלאומית (CERA). לאורי לפיד גם הסמכה כרואה חשבון (CPA), מאחוריו תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות ותואר שני בסטטיסטיקה ואקטואריה. לאורך השנים מילא אורי לפיד תפקידים בכירים ומגוונים בענף הפנסיה והביטוח בארץ, במהלכן צבר ניסיון רב בעריכה של חוות דעת כלכליות ואקטואריות.

מומלץ לוודא כי האקטואר הינו חבר מוסמך באגודת האקטוארים בישראל, ובעל ניסיון והבנה מעמיקים בתחום הרלוונטי עבורו נדרש האקטואר.

כמו כן, עסק רבות בחישוב התחייבויות פנסיוניות, עריכה של מאזנים אקטואריים, בנייה של מודלים אקטואריים ותחזיות ארוכות טווח, תמחור כיסויי ביטוח ומוצרים פנסיוניים, וניהול של זכויות עמיתים בקרנות פנסיה. עד לשנת 2020 כיהן אורי לפיד כאקטואר הראשי של קרנות הפנסיה של “כלל פנסיה וגמל”, ובנוסף כאקטואר ממונה ונושא משרה בקרנות על פי הנחיות משרד האוצר. לאורך השנים ועד היום מעביר אורי לפיד הדרכות והרצאות בתחומי האקטואריה השונים לרבות איזון משאבים, נזיקין ופנסיה, וזאת בפני חברי דירקטוריונים של גופים וקרנות, בפני עורכי דין ואנשים פרטיים.

כיצד בוחרים מבין אקטוארים מומלצים

בהנחה שמצאתם כמה אקטוארים מומלצים העונים לקריטריונים של ניסיון ויכולות גבוהות, תוכלו לבחור ביניהם על ידי השוואה של מספר היבטים. ראשית, מבחינת העלויות חשוב לדעת שאין דבר כזה מחירון אקטואר המחייב את העוסקים בתחום, ולפיכך תקבלו הצעות שונות המגלמות את התעריף השעתי או לפי פרויקט. אם כן, לשאלה כמה עולה אקטואר אין תשובה אחת ויחידה ולכן כדאי להשוות בין עלות אקטואר לפי הצעות שקיבלתם, להבין מהי רמת המחירים הממוצעת בשוק, ואם ההצעה שקיבלתם גבוהה או נמוכה משמעותית ממנה להבין מה הן הסיבות לכך.

יחד עם זאת, עם כל החשיבות לעלויות של ייעוץ אקטוארי לא כדאי לוותר על כמה פרמטרים בסיסיים. בראש ובראשונה יש לבחון את ניסיונו של אקטואר מומלץ, שכן קיימים הבדלים משמעותיים לעיתים בין אקטוארים שרק סיימו את לימודיהם ובין מי שמחזיקים בשנים רבות של ניסיון ותפקידי מפתח בשוק הפנסיה והביטוח. בתוך כך, יש לוודא שניסיונו של האקטואר באמת מתאים לצרכיכם, למשל בתחום דיני משפחה, דיני עבודה, דיני נזיקין, פנסיות, ביטוחים, חוות דעת לגורמים שונים, הביטוח הלאומי וכן הלאה.

בכל מקרה, מי שמעניק יעוץ אקטוארי בתחומים שונים צריך להיות בקיא מאוד בנושאים כגון חשבונאות ומיסוי של יחידים, עסקים וחברות, תנאי שכר בחברות פרטיות ובמגזר הממשלתי והמוסדי, זכויות סוציאליות ודיני עבודה, מימון, קופות גמל, קרנות פנסיה ותקנוניהן ובפוליסות ביטוח לסוגיהן. במידה ואתם נדרשים לשירותיו לצורך עריכת חוות דעת, מלבד ניסיון רב בתחום זה חשוב לוודא שהאקטואר יכול לעמוד בלוחות הזמנים בהתאם לתביעה המתנהלת. כמו כן, ניתן לבקש המלצות מטעם עורך דין או לקוח פרטי שקיבלו את שירותיו בתחום זה, ולבחון את שביעות רצונם – למשל מבהירות חוות הדעת שהוגשה, יכולת להתמודד עם חישובים מורכבים במיוחד, היעדר טעויות בחוות הדעת, הגנה עליה בפני בית המשפט, וכדומה.

לפרטים נוספים בנושא ולקבלת שירותי אקטואריההנכם מוזמנים לפנות אל משרדנו בטלפונים 03-6202922 או 052-5449888.

 

 

צור קשר

דילוג לתוכן