איך מחלקים פנסיה בגירושין

איך מחלקים פנסיה בגירושים?

גירושין, מלבד ההבנה של פרידה בין בני הזוג וחלוקת הרכוש, בעלי השלכות רבות נוספות. אחת מהשלכות אלו, ובין המשמעותיות שבהן, היא חלוקת כספי הפנסיה של בני הזוג. במהלך השנים רוב תכניות הפנסיה נרכשות תוך כדי חיי הנישואים ומכילות זכויות פנסיה, קרנות השתלמות, כספים בקופות גמל וכדומה. כאשר אדם שצבר פנסיה פורש לגמלאות בן זוגו זכאי לקבל מחצית מתשלומי הפנסיה ביחס לתקופה בה היו נשואים אחד לשני.

איך יודעים מה החלק שמגיע לבן הזוג?

לכן, חשוב מאוד לכלול את כספי הפנסיה בהסכם הגירושים, על אף שקבלת הפנסיה מתבצעת בפועל רק בזמן הפרישה. בני הזוג צריכים לפנות לגורם מוסמך ומיומן, והוא זה שיקבע מה החלק שבן הזוג יקבל בפועל כאשר הפורש יקבל את כספי הפנסיה שלו.

גורם כזה נדרש שיהיה אקטואר בעל מומחיות פנסיונית ומיסוי בפרישה. את תכניות פנסיה ניתן לרוב לחלק כבר בעת הגירושין וניתן לחכות עד הפרישה ובהתאם לכך לקבוע כבר בעת הגירושין את החלק היחסי,בהתאם לחוק לחלוקת חיסכון פנסיוני.

חשוב לזכור כי החישוב נערך עבור שני בני הזוג. 

בכל מקרה, כדי לדעת האם כדאי לדרוש או לא את החלק שיכול להגיע לבן הזוג השני, יש להתייעץ עם מומחה שיקבע את אחוז הזכאות ואת השווי.

איך מקבלים את החלק היחסי שאמור להגיע לבן הזוג לשעבר?

בהתאם לחוק לחלוקת חיסכון פנסיוני, האחריות על תשלום הסכום מכספי הפנסיה לבן זוג לשעבר היא על הגוף שאחראי על תשלום כספי הפנסיה למקבל הקצבה..

מה עוד כדאי לקחת בחשבון?

כחלופה ליישום החוק לחלוקת חיסכון פנסיוני, אפשר לבצע חישוב של שווי הזכויות הלא נזילות בעת הגירושים במטרה להגיע לערך העכשווי של הזכויות העתידיות. בכך ניתן לחלק את הזכויות כבר בעת הגירושין , ולתת לבן הזוג את השווי המגיע לו מראש.

דבר נוסף שחשוב להבין הוא שישנם מקרים בהם צד אחד צבר זכויות משמעויות יותר בהשוואה לצד השני, גם מבחינת היקף בעלי תכניות הפנסיה וגם מבחינת שווי התכנית. לכן פעמים רבות   אחד הצדדים מגיע לגיל פנסיה ונשאר ללא קצבה ועם קושי לקבל את החלק המגיע לו מבן זוגולשעבר. לכן, לעתים כדאי לדון במצב זה מראש.

חשוב להבדיל בין הזכויות והנכסים שנצברו לפני תקופת הנישואין ובין אלו שנצברו במהלכה ואחריה. כמו כן יש לכלול בחישובים שיקולי מס- עשוי להיות פער משמעותי בשווי לפני מיסוי ולאחריו.

למידע נוסף אודות אקטואר מומחה שיעביר אתכם את התהליך באופן מקצועי ובטוח לחצו כאן

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב facebook
Facebook

צור קשר

דילוג לתוכן